Українська криза - всі дороги ведуть через Дамаск

5

Оскільки ситуація в Україні доволі критична, а російське вторгнення здається неминучим, варто підвести підсумки та подумати, як ми сюди потрапили. Російське вторгнення в Україну не можна відокремити від дій Путіна в Сирії протягом останнього десятиліття. Ці дві держави, хоча й не близькі географічно, політично чи культурно, поділяють одну і ту ж проблемну загрозу: Росію. І поки Сирія під керівництвом Асада охоче віддає контроль своїм російським господарям, Росія стикається з опором українського уряду.

Останніми роками Путіну було дано зелене світло діяти в Сирії, як йому заманеться. Успіх цього, безсумнівно, задав тон для більш агресивних позицій, включаючи вторгнення Росії та анексію Криму в 2014 році та неминуче вторгнення України. Історія вчить нас, що умиротворення авторитаристів ніколи не закінчується добре. «Досить» — це не те слово, яке їм знайоме, і завжди буде більша тяга до більшої влади, контролю та території. Останніми роками Путін зріс силу й безкарність, і його дії щодо втручання у вибори в США 2016 року та отруєння Скрипаля у Великобританії, де зрештою мало що було зроблено, допомогли йому.

Україна в жалюгідному стані, але трагедія в тому, що цього вдалося уникнути. Умиротворення Путіна завжди було катастрофою, яка чекала. І хоча українському уряду – на відміну від сирійської опозиції – надається певна військова допомога, коли вторгнення відбудеться, це мало буде мати значення. Розмови про західні штати не мають значення; сирійський народ може це підтвердити. У 2012 році група «Друзі Сирії» була сформована державами, які називали себе прихильниками сирійського повстання, але, зрештою, нічого не зробили, щоб матеріально допомогти сирійському народу. Україні було б добре, якщо б помітити безглуздість цих держав. Коли Росія вторгнеться, український народ буде залишений напризволяще.

Посібник, який Путін скористався в Україні, називаючи себе захисником для російськомовних і послідовників Російської православної церкви на сході України, не відрізняється від того, в якому він підштовхнув Асада грати в Сирії з алавітами та іншими меншинами. «Розділяй і володарюй» — давно встановлена ​​авторитарна тактика, яка, на жаль, має тенденцію бути успішною.

Іронічно, що Путін шукає запевнень, що НАТО не пошириться на Україну і не створить військову базу, водночас у нього є військова база в Тартусі, Сирія, за кілька сотень кілометрів від авіабази НАТО Інджирлік в Туреччині. Ідея сфер впливу часів холодної війни, здається, все ще впливає на мислення Путіна, і через його агресивну позицію він, схоже, сповнений рішучості піти на краще і фактично розпочати війну.

Прикро, що дії Путіна не просто відкидають, а деякі навіть захищають. Жах російської інтервенції в Сирії та скоєних військових злочинів – із неодноразовими та навмисними нападами на лікарні – має бути достатньо, щоб довести, що Росія не є доброзичливим глобальним актором і нічим не краща за США. Але брехню Путіна легко проковтнути, а його знаменитий відкритий лист у New York Times у вересні 2013 року був пропагандистським переворотом. Мільйони впали на його риторику і повірили його заявам про захист важливості міжнародного права. Тут Путіну було б добре, якщо б слідувати його власним порадам; будь-яке вторгнення в Україну було б грубим порушенням міжнародного права. Дії проти України не були схвалені Радою Безпеки ООН

Крім того, є значні докази того, що Росія заохочувала сепаратистські угруповання на сході України до проведення операцій під фальшивим прапором як привід для вжиття заходів, заявляючи про «самооборону». Путін підтримує та визнає пару новостворених держав, які відокремилися від України, і виправдовує своє вторгнення після того, як новостворений маріонетковий сепаратистський режим «запрошує» його вторгнутися на решту материка. Хоча це самопроголошені «незалежні» республіки, насправді вони є не чим іншим, як територіями-клієнтами Росії, які повністю покладаються на підтримку Кремля. Мінські угоди, що мають міжнародну силу, були проігноровані, а визнання Росією цих держав схоже на анексію. Путін намагається показати, що він дотримується міжнародного права і дотримується цього. Він досі захищає своє вторгнення в Сирію як відповідь на офіційний запит про допомогу військового злочинця Асада. Виступи Путіна не повинні вводити в оману міжнародне співтовариство.

Про санкції часто згадують, але важко думати, що їхня загроза повністю паралізує Путіна. Починаючи з 2014 року проти низки груп і організацій у Росії було введено цілу низку санкцій, але вони явно не мали очікуваного впливу. Що будуть робити санкції, коли почнеться вторгнення? Росія відповідає на загрозу посилення санкцій підвищенням цін на газ, а країни-члени ЄС панікують і посилають своїх міністрів закордонних справ лобіювати Путіна, щоб він відступив. Шкода, що, оскільки сирійські лікарні були мішенню, реакція була не такою. Чи це доводить, що те, що колишній заступник помічника міністра оборони сказав Конгресу, було правильним? Він заявив, що адміністрація США вела військові переговори та переговори щодо безпеки з росіянами до того, як вони вторглися в Сирію у вересні 2015 року, і це доводить, що США і західні держави ніколи не були повністю віддані протистоянню Асаду.

Кінцева гра Путіна не зрозуміла, але є припущення, що він планує використовувати сирійську та українську ситуації як частину великого врегулювання між Росією та США і повернутися до старого способу дії сфери впливу часів холодної війни, як згадувалося вище. Сирія та Україна географічно набагато ближчі до Росії, ніж Західна Європа, добре підходять під модель Путіна. Але, як свідчить історія, у таких ситуаціях завжди останніми дізнаються люди на землі. Вони ніколи не мають права голосу, і вони залишаються жити в страху перед своїми гнобителями. Оскільки повстання в Сирії триває вже 12-й рік, світ все ще безпорадно дивиться на нього, а уроки, які слід було винести з цієї війни, явно проігноровані.


 

Теґи

Коментувати