Арабському нейтралітету щодо України загрожує тиску Заходу з метою засудити Росію

9

Більшість країн Близького Сходу прагнули зайняти нейтральну позицію щодо російського військового втручання в Україну, а не ставати на якусь сторону. Вони роблять це в надії, що не розлютять ні Росію, ні Сполучені Штати, які, здається, є основною стороною кризи.

Деякі з партнерів і союзників Вашингтона намагалися побудувати мережу відносин з Росією або Китаєм після того, як адміністрація Трампа відмовилася від своїх союзників перед обличчям іранських загроз. Нинішня адміністрація президента Джо Байдена продовжує реалізовувати політику його попередника Барака Обами, яка полягала в тому, щоб відсторонитися від проблем Близького Сходу і зосередитися на нібито загрозах національній безпеці США з боку Росії та Китаю.

Відносини США з країнами регіону протягом десятиліть були військовими союзами та союзами у сфері безпеки; Близький Схід є надзвичайно прибутковим ринком для американської зброї. Тим часом Росія стала головним торговельним партнером і ще одним джерелом озброєнь у регіоні. Єгипет покладається на російську зброю і координує свої дії з Москвою, щоб зберегти свої інтереси в Лівії, де Росія відіграє важливу роль. Більше того, Москва є реальним партнером Ер-Ріяда, коли йдеться про контроль цін на нафту на світовому ринку.

Саудівська Аравія відхилила кілька запитів Вашингтона щодо збільшення видобутку нафти, щоб обмежити зростання цін. Згідно з останніми даними, ціна перевищила $119 за барель нафти Brent, міжнародного еталону; в останньому кварталі 2021 року він становив $79  за барель.

Багато арабських країн вважають, що війна в Україні викриє реальність прихильності Вашингтона захищати своїх союзників, однією з яких є Україна. Це також покаже готовність Америки змінити свою політику на Близькому Сході. Пам’ятайте, Трамп фактично покинув Саудівську Аравію і не став на її захист, коли у вересні 2019 року на її нафтові об’єкти було атака.

У 2013 році адміністрація Обами встановила червоні лінії щодо використання сирійським режимом хімічної зброї. Однак тодішній президент США не виконав своїх погроз, коли сили режиму застосували хімічну зброю в містах Східної Гути поблизу Дамаска. Режим розпочав подібні атаки на Хан Шейхун у 2017 році, на що Трамп відповів обмеженими ракетними ударами по авіабазі Шайрат, не завдавши реальної шкоди.

На суспільному рівні араби все ще різко розділяються на підтримку і протидію тому, що відбувається в Україні. Деякі вітають те, що відбувається з українським народом, через ворожість до політики США в регіоні проти того, що відомо як «вісь опору». Також вважається, що США відмовилися від своїх арабських союзників і союзників у Перській затоці, чиї уряди мали стратегічні союзи з Вашингтоном у «війні з тероризмом» в Іраку та Афганістані.

Ілюструючи відсутність будь-якого арабського консенсусу, у Лівані МЗС засудило війну Росії в Україні, тоді як впливовий рух Хезболла заперечував проти такої позиції. Це також видно з того, що все більше арабів виступають проти російського вторгнення, водночас порівнюючи з вторгненням США та окупацією Іраку. Такі погляди відображаються у відмові від будь-якого іноземного втручання в Лівії, Сирії та Ємені, а також в Іраку.

Існує також поширена думка, що російсько-українська війна виявила подвійні стандарти Заходу щодо арабських і мусульманських питань, а також лицемірство міжнародної спільноти, яка мовчала або підтримувала вторгнення США в Ірак. Міжнародне співтовариство поспішило випустити резолюції Ради Безпеки ООН і Генеральної Асамблеї, що засуджують Росію та вводять санкції менше ніж через тиждень після початку російського вторгнення в Україну. Однак вона ще не ввела санкції проти Москви у зв’язку з втручанням Росії в Сирію, яке почалося в 2015 році. Це спричинило загибель десятків тисяч сирійців і переміщення сотень тисяч інших.

Регіональні країни, які проголосували за засудження Росії, включали шість держав Перської затоки, Єгипет, Йорданію, Ємен, Лівію, Туніс, Коморські острови, Мавританію та Сомалі. Проти резолюції проголосували п'ять країн: Росія, Білорусь, Північна Корея, Еритрея та Сирія. Остання була єдиною незгодною арабською країною. Тридцять п'ять країн утрималися, зокрема Китай, Індія, Південна Африка, Пакистан, Іран і Куба, а також Алжир, Ірак і Судан.

Голосування в Генеральній Асамблеї ООН відбулося після масштабної дипломатичної кампанії та явного тиску на союзників США, які розвивали відносини з Росією протягом останніх кількох років. Єгипет, Саудівська Аравія та ОАЕ були серед країн регіону, які зазнали такого тиску.

Єгипет також закликав скликати екстренне засідання Ліги арабських держав, яка наголошувала на необхідності дипломатичного вирішення «кризи в Україні». 

Будучи непостійним членом Ради Безпеки ООН, ОАЕ приєдналися до Індії та Китаю в утриманні від голосування за обов’язкову резолюцію, розроблену США та Албанією, яка засуджує «агресію Росії». Як не дивно, Москва наклала вето на резолюцію.

Аналітики роблять висновок, що президент Росії Володимир Путін розуміє, що кілька арабських країн не довіряють США як надійному союзнику. Він працює над тим, щоб скористатися цим з моменту закінчення терміну президентства Обами, оскільки регіональні стратегії останнього лежать в основі стратегій адміністрації Байдена.

Таким чином, загальна позиція арабів полягає в тому, що є бажання зміцнити відносини з Росією, не завдаючи шкоди відносинам зі США. Однак США тиснуть на арабські країни, щоб вони зайняли позицію проти російської війни в Україні. Цей тиск загрожує нейтралітету арабів.

 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини.
Долучайтеся до нашого Telegram-каналу!

Коментувати