Як «Z» стало символом російської воєнної пропаганди

14

Оскільки військова кампанія Росії в Україні підсилює осуд Заходу, спроби Москви протистояти їй і мобілізувати провоєнні настрої починають формуватися навколо загадкового символу: літери «Z».

Вперше це привернуло увагу, коли майже місяць тому було намальовано Z на різних російських військових автомобілях, зібраних уздовж російського кордону з Україною. Після вторгнення Кремля 24 лютого його знову бачили на танках і бронетехніках на полі бою, поряд з іншими літерами, включаючи O, X, A і V.

Очевидно, літери вказують на відповідні райони, де зазвичай дислокуються російські війська, причому Z означає «Захід», що означає захід російською мовою – щодо підрозділів, які входять в Україну, що надходять із західної частини російських військових.

Міністерство оборони Росії вирішило не коментувати офіційно, замість цього опублікувавши у своєму Instagram-акаунті, що Z означає «За перемогу» («для перемоги»), а V — «сила правди».

Однак протягом останніх двох тижнів він був прийнятий для провоєнної пропаганди вдома, швидко набувши націоналістичного виміру, демонструючи громадську підтримку російського вторгнення.

За короткий проміжок часу Z почав з’являтися на автомобілях та одязі, а також на зображеннях, зроблених російськими військами.

По всій країні також були організовані флешмоби, де молоді росіяни носять Z-сорочки, демонструючи свою підтримку війни.

Навіть школи приєдналися, опублікувавши зображення дітей, які стоять у формі Z. Один, який з неділі проходив онлайн-обхід, показав, що невиліковно хворі діти з хоспісу в південному місті Казань формують Z.

Символ вийшов і за межі Росії. У п’ятницю тисячі сербів, які розмахували російськими прапорами та носять Z-сорочки, пройшли через Белград до російського посольства на підтримку війни.

У суботу російський гімнаст Іван Куляк носив Z на своїй формі на змаганнях у Катарі, де також брали участь українські гімнасти. Невдовзі Міжнародна федерація гімнастики відкрила дисциплінарне провадження проти Куляка.

Дещо дивно для націоналістичного символу, Z не існує в кириличному російському алфавіті; скоріше, буква, що нагадує цифру 3, представляє звук «z».

Тим часом деякі росіяни почали висміювати цей символ, а антивоєнні протестувальники в неділю тримають таблички зі словом Zachem («За що?»), а в Інтернеті поширюють безліч мемів.

Спірні знаки розрізнення також не обмежувалися Росією.

В Україні точиться багато суперечок навколо батальйону «Азов», ультранаціоналістичного підрозділу Національної гвардії України, якого звинувачують у неонацистських переконаннях.

Бійці «Азову» продовжують розмахувати знаками «Вольфсангел» і нацистським символом «чорне сонце».

Amazon (через стороннього продавця), схоже, продає роздрібну продукцію батальйону «Азов», ніколи не упускаючи ринкової можливості.

 

Коментувати