Як війна Росії проти України впливає на Туреччину

20

Останні кілька років були складними для відносин Туреччини з Росією. Вони підтримували протиборчі сторони в сирійському та лівійському конфліктах, але зуміли співпрацювати з важливих геополітичних питань.

Дипломатичні відносини зазнали краху  в 2015 році після того, як турецький F-16 збив російський бомбардувальник. Москва запровадила ряд економічних контрзаходів, які включали заборону відвідувати Турцію російським туристам.

У наступні роки відносини покращилися, і Анкара купила в Росії зенітно-ракетну систему С-400, незважаючи на спротив Сполучених Штатів.

Але після того, як минулого місяця російські танки ввійшли в Україну, турецькі політики зіткнулися з новими економічними проблемами.

«Це може мати наслідки, оскільки і Росія, і Україна є важливими торговельними партнерами Туреччини. Туреччина імпортує з них такі товари, як пшениця. Напад Росії, ймовірно, призведе до колапсу української економіки», — каже доктор Октай Танрісевер, професор міжнародних відносин Близькосхідного технічного університету (METU) в Анкарі.

Обсяг торгівлі Туреччини з двома країнами минулого року склав близько $41 мільярда – більшу частину з яких складала те, що Анкара заплатила за російський газ.

За країнами, з яких Туреччина імпортує товари та послуги, Росія поступається лише Китаю. У свою чергу, Росія є десятим за величиною експортним ринком турецьких товарів, таких як томати та абрикоси.

Чиновників хвилювало те, що війна може мати негативні наслідки в той час, коли світова економіка тільки починала оговтатися від наслідків пандемії.

Якщо конфлікт затягнеться, це може вплинути на економіку Туреччини, заявив минулого тижня міністр фінансів Нуреддін Небаті.

«Звичайно, тривалість і розмір війни важливі для впливу цієї небажаної геополітичної напруженості на нашу економіку. Наше найбільше бажання, щоб ця війна закінчилася якомога швидше», — сказав Небаті Агентству Анадолу (AA).

 

Лабіринт санкцій

На чолі зі США низка розвинених країн, у тому числі Європейський Союз і Великобританія, запровадили виснажливі фінансові санкції проти Росії.

Російські банки виключені з міжнародної платіжної системи SWIFT, що ускладнює трейдерам здійснення та отримання платежів.

Це особливо турбує турецькі готелі, які забронювали бронювання від російських туристів і тепер стикаються з труднощами з отриманням платежів.

Російські туристи роками проводили літні канікули на морських курортах у таких місцях, як Анталія.

За даними Міністерства культури і туризму, минулого року Туреччину відвідали 4,7 мільйона росіян і 2,1 мільйона українців. Загалом у 2021 році до Туреччини прибуло 29 мільйонів туристів.

До пандемії туризм становив 10% економічного виробництва Туреччини. Оскільки російські та українські туристи скасовують поїздки, власники ресторанів і готелів відчувають ущемлення.

У 2019 році 51 мільйон туристів відвідали Туреччину, галузь заробила $34,5 мільярда, крім того, вона дала роботу десяткам тисяч людей.

Хоча санкції безпосередньо не торкнулися енергетичної інфраструктури Росії, страх потрапити в санкційну мережу змусив трейдерів уникати замовлення поставок російської нафти.

Туреччина відмовилася приєднатися до західних країн у введенні жорстких санкцій проти Росії, третього за величиною експортера нафти у світі. Він також утримався від використання агресивної мови, яку сприйняли деякі європейські країни.

Наслідки війни та санкцій підвищують ціни на енергоносії та ускладнюють ситуацію для Туреччини, яка вже боролася з високою інфляцією, як і інші країни.

«Інфляція в Туреччині, яка вже є високою, підвищиться у міру зростання цін на нафту», – розповідає TRT World Метью Брайза, колишній дипломат США.

У понеділок в один момент нафта підскочила до $139 доларів за барель — максимуму за 14 років, що вказує на невизначеність і потенційне зростання в найближчі тижні.

Ціни на природний газ також досягли нових максимумів і додали проблем європейських споживачів, які вже помітили підвищення рахунків за енергоносії.

Що стосується природного газу, то Туреччина не зазнає негайного удару, оскільки його постачання забезпечено за довгостроковими контрактами, каже Брайза.

У спробі послабити тиск на нафту, США звернулися до Венесуели, і є повідомлення про можливу ядерну угоду з Іраном – обидві країни є великими виробниками нафти і в минулому стикалися з гнівом Вашингтона.

Але не було особливого руху щодо покращення торговельно-економічних зв’язків з Туреччиною, союзником по НАТО, яка, за словами деяких експертів, зробила більше, ніж багато західних країн, щоб допомогти Україні.

«Я був здивований протягом останніх двох років, що Туреччина отримала так мало визнання щодо важливості її військового потенціалу для всього НАТО», – каже Брайза.

 

Коментувати