Мун хоче офіційно завершити війну в Кореї

5

У день, коли Північна Корея випробувала свою першу ракету в цьому році, президент Південної Кореї Мун Чже Ін перебував у прикордонному місті Госон, щоб взяти участь у церемонії закладки залізничної лінії, яка, як він сподівається, одного дня відновить розколотий Корейський півострів.

Висловлюючи стурбованість тим, що випробування 5 січня загрожують подальшій дестабілізації міжкорейських зв'язків, Мун підкреслив, що його уряд не полишатиме надії на відновлення мирних переговорів.

Лише діалог може «фундаментально подолати цю ситуацію», сказав президент Південної Кореї. «Якщо обидві Кореї працюватимуть разом і зміцнять довіру, одного дня буде досягнутий мир».

З моменту вступу на посаду п’ять років тому Мун доклав безпрецедентних зусиль для залучення Північної Кореї Кім Чен Ина. Пара зустрічалася тричі в 2018 році, пообіцявши оголосити війну в Кореї, яка завершилася не мирним договором, а перемир’ям у 1953 році, до кінця року.

Але ця заявка, разом із переговорами про демонтаж ядерного арсеналу Пхеньяну та надання йому покарання від глобальних санкцій, зупинилася наступного року, коли зустріч Кіма та колишнього президента США Дональда Трампа у столиці В’єтнаму Ханої зірвався.

Відтоді Кім відхилив пропозиції наступника Трампа відновити переговори без попередніх умов.

Протягом останніх місяців Мун, який має залишити свій пост у травні, активізував зусилля, щоб повернути мирний процес у русло, лобіюючи США та Китай – обидва залучені в Корейську війну – за їх підтримку, щоб офіційно оголосити конфлікт завершеним.

У недавньому зверненні до Генеральної Асамблеї ООН Мун сказав, що якщо всі основні сторони, які беруть участь у конфлікті, «оголосять про припинення війни, я вірю, що ми зможемо досягти незворотного прогресу в денуклеаризації та започаткувати еру повного миру».

Цю пропозицію підтримала більшість південнокорейської громадськості, але експертів розділили. Одні стверджують, що це може допомогти вийти з дипломатичного глухого кута на Корейському півострові, в той час як інші побоюються, що це може загрожувати безпеці Південної Кореї, в тому числі підриваючи оборонний союз країни зі Сполученими Штатами.

«Політична, символічна міра»

Прихильники оголошення про закінчення війни кажуть, що лише дипломатія досі допомогла зменшити напруженість на Корейському півострові.

Крістін Ан, виконавчий директор адвокаційної групи Women Cross DMZ, зазначає, що саміти між лідерами США, Південної Кореї та Північної Кореї у 2018 та 2019 роках призвели до того, що Кім ввів мораторій на ядерні випробування та випробування ракет великої дальності, трьох затриманих американців, розмінування частин демілітаризованої зони (DMZ), що розділяє дві Кореї, а також возз’єднання розділених сімей.

«Настав час відмовитися від застосування сили», – сказав Ан, описуючи запропоновану декларацію про закінчення війни як «політичний, символічний захід», який може зміцнити довіру та створити імпульс для повернення до переговорів.

Але щоб бути ефективною, вона каже, що декларація має супроводжуватися «фундаментальними змінами в політиці США, а також зобов’язаннями всіх сторін зменшити бойові дії». Це може включати такі кроки, як послаблення санкцій, скорочення військових навчань США та Південної Кореї, а також скасування заборони США на поїздки до Північної Кореї, щоб дозволити возз'єднання сімей.

Ан каже, що підписання оголошення про завершення війни дозволить дипломатам «приступити до роботи, продовжити переговори з того місця, де переговори зупинилися з Ханоя, і розпочати процес встановлення графіків роззброєння».

Вона додає, що ті, хто виступає проти такої декларації, не запропонували жодних життєздатних альтернатив.

«Просте наполягання на тому, щоб Північна Корея поступилася вимогам США щодо денуклеаризації, і віра в те, що більша тактика, заснована на тиску, досягне цих цілей, коли немає доказів протилежного, не є життєздатним рішенням», – сказала вона.

У жовтні минулого року радник з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що у Сеула і Вашингтона «дещо різні погляди на точну послідовність, терміни чи умови» пропонованого договору, США ще не підтвердили ступінь своєї підтримки мирного руху Муна.


 

Теґи

Коментувати