Хронологія: 20 років в'язниці Гуантанамо

25

11 січня виповнюється 20 років з моменту відкриття Гуантанамо, сумнозвісної американської в'язниці, розташованої на Кубі, яка, за словами критиків, дозволяє ув'язненим утримуватися на невизначений термін без звичайних законів або судового нагляду.

Як продукт так званої «війни з тероризмом», президент США Джо Байден, як і його попередник Барак Обама, заявив, що хоче закрити цей об’єкт. Натомість під керівництвом Байдена він буде розширений за рахунок нової зали суду вартістю $4 мільйони, яка буде побудована цього року, повідомляє New York Times.

Протягом останніх двох десятиліть 780 чоловік пройшли через об’єкт, який був створений після терактів 11 вересня 2001 року. На сьогодні у закладі утримується 39 чоловік, згідно з розкриттями інформації міжвідомчої ради періодичного огляду уряду США, зробленої в жовтні.

«Це затримання, які неминуче пов’язані з кількома рівнями незаконної поведінки уряду протягом багатьох років – таємні переміщення, допити без комунікації, примусове годування голодуючих, катування, насильницькі зникнення та повна відсутність належного процесу», – сказала Дафна з Amnesty International у заяві.

Al Jazeera оглядається на деякі ключові події за 20 років суперечок навколо центру ув'язнення Гуантанамо.

13 листопада 2001: Джордж Буш, президент США, видає військовий наказ про «Затримання, поводження та суд над деякими негромадянами у війні проти тероризму». Указ дозволяє США тримати іноземних громадян під вартою без звинувачення на невизначений термін і забороняє їм здійснювати будь-які юридичні процедури для оскарження їхнього затримання.

28 грудня 2001: У меморандумі Міністерства юстиції США до Пентагону пояснюється, що ув'язнені, які утримуються в Гуантанамо, не мають права на захист прав хабеас корпус від свавільного затримання, оскільки вони не знаходяться на території США.

11 січня 2002: Перші 20 ув’язнених прибули до рентгенівського табору Гуантанамо Бей і утримуються на відкритому повітрі в клітках із дротяної сітки.

18 січня 2002: Міжнародний комітет Червоного Хреста починає відвідувати в’язнів у затоці Гуантанамо. Того ж дня адміністрація Буша постановила, що в’язні Гуантанамо не вважаються військовополоненими і не мають права на захист Женевської конвенції.

27 січня 2002 року: Дік Чейні, віце-президент США, описує ув’язнених як «найгірше з дуже поганої частини», додавши: «Вони дуже небезпечні. Вони віддані вбивству мільйонів американців».

21 лютого 2002 року: федеральний суддя США відхилив скаргу на утримання в’язнів у затоці Гуантанамо, подану Центром конституційних прав, правозахисною групою.

5 квітня 2002 року: ув'язненого Ясера Есама Хамді переводять з Гуантанамо у військову варту на материку після того, як з'ясувалося, що він народився в американському штаті Луїзіана.

25 квітня 2002 р.: Завершено будівництво нового табору Дельта, постійної в'язниці на понад 400 місць.

1 серпня 2002 року: у меморандумі Міністерства юстиції тодішньому раднику Білого дому Альберто Гонсалесу повідомляється, що президент може санкціонувати широкий спектр «посилених методів допиту», які не будуть вважатися тортурами і, отже, не підлягають кримінальному переслідуванню за законодавством США. Навіть якби тортури все-таки мали місце бути, стверджується в меморандумі, теорія «необхідності» чи «самооборони» могла б бути використана для усунення будь-якої кримінальної відповідальності.

2 грудня 2002: Дональд Рамсфелд, міністр оборони США, схвалює низку методів допиту для використання в Гуантанамо, включаючи сенсорну депривацію, ізоляцію, стресові позиції та використання собак для «викликання стресу».

11 березня 2003: Федеральний апеляційний суд постановив, що ув'язнені Гуантанамо не мають законних прав у Сполучених Штатах.

Травень 2003 року: кількість ув'язнених у Гуантанамо досягла 680.

9-14 травня: Сімнадцять ув'язнених репатріовано до Пакистану, Афганістану та Саудівської Аравії.

3 липня 2003 року: Буш призначає шістьох підозрюваних членів Аль-Каїди, які підлягають першим військовим трибуналам після Другої світової війни.

9 жовтня 2003 року: Червоний Хрест попереджає про «погіршення психологічного здоров’я великої кількості затриманих».

10 листопада 2003 року: Верховний суд США погоджується розглядати апеляції у справі Гуантанамо щодо того, чи мають ув'язнені право доступу до цивільних судів, щоб оскаржити їхнє безстрокове утримання під вартою.

3 грудня 2003: Девід Хікс стає першим в'язнем Гуантанамо, якому надали адвоката.

12 січня 2004 р.: п'ять військових адвокатів, призначених для захисту затриманих, кажуть, що вони вважають, що деякі правила, розроблені для військових трибуналів, є неконституційними.

23 лютого 2004: адміністрація Буша висуває перші звинувачення проти затриманих. Алі Хамза аль-Бахлул з Ємену та Ібрагім аль-Косі з Судану звинувачуються у змові з метою скоєння військових злочинів.

28 червня 2004: Верховний суд постановив, що федеральні суди мають повноваження вирішувати, чи незаконно ув'язнені громадяни, які не є громадянами США, затримані в затоці Гуантанамо, і що виконавча влада не має повноважень утримувати громадянина США на невизначений термін без основного належного процесуального захисту, що підлягає виконанню через судовий розгляд.

7 липня 2004: Пентагон запускає військові комісії, відомі як трибунали з огляду статусу бойових дій або CSRT, щоб визначити статус «ворожого комбатанта» для кожного ув'язненого.

13 серпня 2004 року: розпочалися перевірочні трибунали.

27 жовтня 2004 р.: четверо колишніх британських ув'язнених порушили судовий позов проти уряду США. У першому подібному випадку Расул, Ікбал, Ахмед і аль Харіт вимагають по $9 мільйонів як компенсацію за нібито катування та інші порушення прав людини. Пентагон заявляє, що чоловіки не мають права на виплату, оскільки були захоплені «в бою».

8 листопада 2004 року: окружний суддя США Джеймс Робертсон наказує припинити роботу військових комісій, заявляючи, що вони є незаконними і не можуть продовжувати роботу в нинішній формі.

29 березня 2005 року: процес CSRT завершено. З 558 затриманих, які були оцінені, 38 були визнані «більше не ворожими комбатантами» і мали право на звільнення.

19 квітня 2005: Associated Press порушує судовий позов проти Міністерства оборони США у спробі змусити оприлюднити стенограми та інші документи, пов'язані з військовими слуханнями в Гуантанамо.

20 травня 2005: Позов Associated Press призводить до оприлюднення майже 2000 сторінок документів, хоча імена та національність затриманих затьмарені. Документи містять витяги зі свідчень ув’язнених.

15 липня 2005 року: наказ судді Робертсона про припинення військових комісій був скасований Апеляційним судом США окружного суду округу Колумбія.

29 серпня 2005 року: окружний суддя США Джед Ракофф наказує уряду запитати кожного ув'язненого, чи хочуть вони, щоб особиста інформація, яка може бути використана для їх ідентифікації, була надана Associated Press. Із 317 затриманих, які отримали форму, 63 відповіли так, 17 відповіли ні, 35 повернули бланк, не відповівши, а 202 не повернули.

10 листопада 2005: Сенат США затвердив поправку, яка продовжує позбавляти ув'язнених права подавати петиції habeas corpus.

30 грудня 2005 року: набув чинності Закон про поводження з ув'язненими. Закон забороняє застосування жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження з ув’язненими, але суворо обмежує їх право оскаржувати своє затримання.

23 лютого 2006: Пентагон отримав наказ оприлюднити особи сотень в'язнів Гуантанамо Associated Press у результаті позову до Закону про свободу інформації.

28 березня 2006 року: Верховний суд США слухає усні аргументи у справі Хамдан проти Рамсфелда, яка оскаржує законність утримання під вартою в Гуантанамо відповідно до Женевської конвенції про закони війни та Військового кодексу США про єдине правосуддя.

20 квітня 2006: Міністерство оборони оприлюднило імена 558 осіб, які були утримувані в Гуантанамо.

Травень 2006 року: репатріації затриманих продовжуються до країн Європи, Близького Сходу, Азії та Африки. Двоє затриманих у Гуантанамо намагаються покінчити життя самогубством, і у відповідь на подію спалахнув заворушення.

10 червня 2006 року: громадяни Саудівської Аравії Мані Шаман Туркі аль-Хабарді аль-Утайбі та Ясір Талал аз-Захрані та Алі Абдулла Ахмед з Ємену померли, очевидно, покінчивши життя самогубством.

29 червня 2006 року: Верховний суд постановив, що військові комісії адміністрації Буша порушують закони війни та міжнародні конвенції. Суд також повторює, що затримані можуть розглядати справи в цивільних судах.

12 липня 2006: Буш скасовує свою директиву від лютого 2002 року і визнає, що Женевські конвенції застосовуються до затриманих.

6 вересня 2006 р.: чотирнадцять «високоцінних» ув'язнених переводять до Гуантанамо з секретних місць.

26 вересня 2006: Червоний Хрест відправляє делегацію до Гуантанамо для зустрічі з 14 нещодавно переведеними в'язнями.

17 жовтня 2006 року: Президент Буш підписує Закон про військові комісії. Закон позбавляє американські суди юрисдикції розглядати апеляції за Habeas corpus від будь-якого іноземного громадянина, який перебуває під вартою як «ворожий комбатант» у США в будь-якій точці світу. Він також звужує сферу дії Закону про військові злочини, оскільки не криміналізує заборону Загальної статті 3 на несправедливий суд або «посягання особистої гідності, зокрема, принизливе та принижує гідність поводження». Закон дозволить продовжити програму секретного затримання ЦРУ.

18 березня 2007 року: двоє жителів Великобританії, Ахмед Рашиді та Ахмед Бельбача, отримали дозвіл від трибуналу Пентагону для звільнення з в'язниці, але їм загрожує безстрокове ув'язнення, оскільки Велика Британія відмовляється дати дозвіл на їх звільнення.

26 березня 2007: Громадянин Кенії Абдул Малік Абдул-Джаббар переведений до Гуантанамо, що стало першим з вересня 2004 року випадком, коли затриманого безпосередньо перевезли до Гуантанамо. Репатріації затриманих до інших країн тривають протягом року.

20 травня 2008: Мурат Курназ стає першим колишнім ув'язненим Гуантанамо, який дає свідчення перед Конгресом США через відеозв'язок з Німеччини.

12 червня 2008 р.: Верховний суд Сполучених Штатів постановив у справі «Бумедьєн проти Буша» та «Аль-Ода проти США» про те, що ув'язнені в Гуантанамо повинні мати право оскаржити своє утримання під вартою у федеральних судах США за допомогою петицій habeas corpus.

16 листопада 2008: Барак Обама, який тоді був кандидатом у президенти США, заявляє про намір закрити Гуантанамо.

14 січня 2009: Публічна заява про визнання того, що затриманий був піддана тортурам, була вперше звільнена високопоставленим чиновником адміністрації Буша, відповідальним за перегляд практики в Гуантанамо. У заяві визнається, що поводження з громадянином Саудівської Аравії відповідає законодавчому визначенню катувань.

22 січня 2009 року: президент Обама видає три укази: один наказує закрити в’язницю в Гуантанамо на один рік, інший забороняє використання суперечливих методів допиту ЦРУ, а третій наказує переглянути варіанти політики утримання під вартою.

15 травня 2009 року: ув'язнений Лахдар Бумедьєн переведений до Франції. Він перебував під вартою з 2002 року і був використаний адвокатами, щоб виграти знакову справу Верховного суду, який постановив, що затримані в Гуантанамо мають право на habeas corpus. Тим часом президент Обама оголошує, що продовжить роботу з широко критикованою системою військових трибуналів, яку президент Буш створив, щоб судити підозрюваних у тероризмі, хоча й в іншій формі.

9 червня 2009 року: першого затриманого, Ахмеда Гайлані, який не є громадянином США, доставили з Гуантанамо на материкову частину США, щоб постати перед федеральним судом. Зрештою його засуджують до довічного ув’язнення за участь у бомбардуванні американських посольств.

11 червня 2009 року: звільнено Мохаммеда ель-Гарані, наймолодшого в'язня, який утримується в Гуантанамо. Йому було 14 років, коли його заарештували в Пакистані в 2001 році.

22 січня 2010: Міністерство юстиції США вирішує, що майже 50 із 196 затриманих у Гуантанамо, що залишилися, мають утримуватись на невизначений термін без пред'явлення звинувачень або суду. Цілий рік повна кількість затриманих чекає військовий трибунал.

7 березня 2011: Обама підписує розпорядження про відновлення військових випробувань у затоці Гуантанамо, офіційно встановлюючи систему безстрокового утримання деяких затриманих. Наказ є рішучим порушенням однієї з його передвиборних обіцянок.

4 квітня 2011: Генеральний прокурор Ерік Холдер оголошує про рішення притягнути до відповідальності п'ятьох чоловіків, обвинувачених у підготовці терактів 11 вересня 2001 року, перед військовою комісією в Гуантанамо. «Адміністрація Обами втратила ключову можливість, щоб відкинути незаконну антитерористичну політику минулого», – сказала тоді Андреа Прасов, старший радник з питань боротьби з тероризмом Human Rights Watch.

5 травня 2012: Халід Шейх Мохаммед, імовірний організатор терактів 11 вересня, і чотири інших обвинувачених співучасників офіційно пред'явлені військовому трибуналу в Гуантанамо. Вони з’явилися на публіці вперше за понад три роки.

12 березня 2013 року: ув'язнені оголосили голодування через погіршення, на їхню думку, умови. Речник в'язниці повідомив Al Jazeera, що із 166 ув'язнених семеро голодують.

7 липня 2013 року: один із голодуючих, громадянин Ємену Моат аль-Алві, пише для Al Jazeera статтю про те, чому він відмовляється від їжі.

27 грудня 2013: Обама закликає законодавців у США піти далі у послабленні обмежень на передачу ув'язнених Гуантанамо під варту іноземним урядам. Обама також сказав, що Конгрес зберіг правила, які забороняють переміщення ув'язнених на територію США, де їх можна було б судити у федеральному суді.

18 лютого 2015 року: було скасовано перший вирок за тероризм у військовому суді США в Гуантанамо. Військовий апеляційний суд США скасував вирок австралійця Девіда Хікса, який визнав себе винним у наданні матеріальної підтримки тероризму.

26 вересня 2015 року: американські чиновники заявили, що Шейкер Аамер, останній британський резидент, який утримується в Гуантанамо, буде звільнений. Уродженець Саудівської Аравії Аамер перебував під вартою 14 років і був звільнений після прохання прем'єр-міністра Великобританії.

16 квітня 2016 року: США переправляють до Саудівської Аравії з Гуантанамо дев'ятьох єменців, у тому числі ув'язненого, який голодував. Передача стала найбільшою групою ув’язнених, вивезених з військово-морської бази з тих пір, як Обама розгорнув свій план закрити центр до того, як покине посаду.

16 серпня 2016 року: 15 в’язнів Гуантанамо переведено до Об’єднаних Арабських Еміратів, залишивши 61 ув’язненого у в’язниці.

20 січня 2017 року: Дональд Трамп інавгурований на посаду президента Сполучених Штатів. Під час передвиборної кампанії він пообіцяв «завантажити його (Гуантанамо) кількома поганими хлопцями». На момент вступу Трампа на посаду у в’язниці залишалося менше 50 затриманих.

30 січня 2018 року: Трамп підписав указ про те, щоб в'язниця Гуантанамо залишалася відкритою. У своїй промові про стан профспілки Трамп сказав, що очікує, що «у багатьох випадках» полонених терористів відправлять до в’язниці.

27 квітня 2019 року: Контр-адмірала Джона Рінга звільнено з посади командира оперативної групи, яка керує в’язницею Гуантанамо, за «втрату впевненості у своїй здатності командувати».

20 січня 2020 року: Джо Байден, який оголосив про своє бажання закрити Гуантанамо, інавгурується як президент США.

22 січня 2020 року: один із чоловіків, яким приписують створення програми тортур ЦРУ, дає свідчення в Гуантанамо в рамках досудового слухання щодо п’яти чоловіків, обвинувачених у нападах 11 вересня. Джим Мітчелл захищав свою роль у програмі як моральну відвагу.

21 червня 2021 року: колишній президент Трамп розглядав можливість відправки громадян США, інфікованих коронавірусом, до Гуантанамо, згідно з новою книгою. «Хіба у нас немає острова, яким ми володіємо?» Трамп запитав співробітників Ситуаційної кімнати в лютому 2020 року, повідомляє Washington Post у червні 2021 року. «А як щодо Гуантанамо?»

27 грудня 2021 року: Байден підписує законопроект про військові витрати в розмірі $770 мільярдів, але його Білий дім критикує положення законодавства, що забороняють використовувати кошти для перевезення затриманих із Гуантанамо-Бей до іноземних країн або до США, якщо не будуть дотримані певні умови. Байден заявив, що сподівається закрити в'язницю до закінчення терміну його перебування на посаді, але федеральному уряду все ще заборонено законом передавати ув'язнених до в'язниць на материковій частині США.

11 січня 2022 року: Гуантанамо прийняв своїх перших ув’язнених 20 років тому.


 

Теґи

Коментувати