Чому країни ЄС вважають Польщу проблемою?

4

Європейський Союз готується заблокувати доступ польського уряду до союзних коштів через несплату деяких штрафів. Але є більше, ніж здається на перший погляд.

Відносини між Європейським Союзом та Польщею дедалі більше погіршуються через те, що остання відхиляє рішення першої щодо її судової структури та спірної вугільної шахти.

Європейська комісія заявила, що вирахує несплачені штрафи з фінансування ЄС, призначеного для Польщі через те, що вона не закрила суперечливу вугільну шахту Туров поблизу кордону з Чехією, що додає масла до давньої напруженості між Брюсселем і Варшавою.

Ось деякі триваючі суперечки між ЄС та Польщею.

Турівська вугільна шахта

Минулого року Європейський суд (ECJ) постановив, що Польща має закрити вугільну шахту в Турові поблизу кордону з Чехією.

Прага скаржиться на те, що відкрита шахта відводить підземні води з її сіл поблизу кордону, а також спричиняє забруднення.

Суд зобов’язав Польщу сплачувати щоденний штраф у розмірі $567 тисяч  за умови експлуатації шахти.

Після рішення Європейського суду на користь уряду Чехії, Польща відмовилася закрити шахту, заявивши, що вона має вирішальне значення для забезпечення країни робочими місцями та енергією. Варшава також стверджувала, що суд ЄС не мав повноважень накладати штраф.

Польський уряд також заявив, що плановане розширення видобувної території до чеського кордону повністю відповідає законам, а попередні дослідження показують, що воно мало вплив на рівень підземних вод.

Поки що обидва учасники блоку не досягли згоди.

Речник Європейської комісії Балаш Уйварі заявив у середу на брифінгу в Брюсселі, що у вівторок закінчився термін для першого платежу Польщі, і що Комісія зараз починає свою «процедуру заліку».

Перший платіж за вугілля становить $17 мільйонів.

«Те, що зараз має зробити Комісія, — це визначити відповідний платіж, за який можна отримати компенсацію. Після цього Комісія віднімає відповідну суму з визначеного платежу», — сказав Уджварі

У 2018 році щорічні платежі Польщі до ЄС становили близько €3,98 мільярда, тоді як вона отримувала від союзу €16,35 мільярда.

Після цього Комісія проінформує владу Польщі та дасть їм принаймні 10 робочих днів для коментарів.

«І після цього Комісія вилучить відповідну суму з визначеного платежу», – сказав Уджварі.

Уряди Польщі та Чехії вели переговори у пошуках вирішення проблеми, але так і не змогли досягти врегулювання.

Минулого місяця нового посла Польщі в Празі було відкликано після того, як він розкритикував підхід своєї країни до суперечки, стверджуючи, що з польської сторони була зарозумілість і «відсутність емпатії».

Європейська комісія також надіслала Польщі офіційне повідомлення про сплату близько €70 мільйонів штрафів за недотримання незаконного дисциплінарного режиму для суддів.

Ця справа є однією з важливих суперечок між ЄС і правлячою в Польщі партією «Право та справедливість» (PiS), яка прийшла до влади у 2015 році і відтоді зіткнулася з обвинуваченнями у підриві демократичних свобод.

У жовтні минулого року найвищий суд ЄС оштрафував Варшаву за те, що вона не негайно зупинила роботу Дисциплінарної палати Верховного суду Польщі до остаточного вироку щодо цієї схеми.

ЄС вважає, що дисциплінарна система дозволяє політичне втручання в суди і, отже, порушує закони 27 країн ЄС та Польщі, які закріплюють незалежність судів.

Прес-секретар Комісії Крістіан Віганд заявив у четвер, що до Варшави надіслано «заклик до платежу» за нездатність скасувати дисциплінарний режим згідно з розпорядженням Європейського суду.

Джерела повідомили агентству Reuters раніше, що штрафи становлять близько €70 мільйонів і що Комісія дасть Варшаві приблизно 45 днів на сплату.

Союз заблокував Польщі доступ до мільярдів євро з фонду економічного відновлення ЄС для боротьби з пандемією.

Варшава каже, що судова реформа була потрібна, щоб зробити суди більш ефективними та позбавити їх від комуністичного впливу. Націоналістична партія ПіС також каже, що не буде піддаватися тому, що вона називає шантажем ЄС.

 

Теґи

Коментувати